Obecna terapia interferencyjna jest skuteczną opcją terapeutyczną stosowaną przez wiele klinik fizjoterapeutycznych w celu łagodzenia bólu i przyspieszenia procesu samoleczenia. Pomaga ona przywrócić organizmowi zdrowy stan bez bólu. Sygnały o wysokiej częstotliwości IFC przenikają przez skórę do głębiej leżących tkanek mięśniowych. Jak się leczy za pomocą prądów interferencyjnych?
Prąd interferencyjny – metoda
Prąd interferencyjny wysyła się poprzez elektrody umieszczone na skórze wokół zranionej części ciała. Urządzenie przesyła następnie impulsy elektryczne w niewielkich ilościach przez skórę. Jak się leczy za pomocą prądów interferencyjnych? Tkanka i nerwy są stymulowane, co rozpoczyna właściwości lecznicze. Te impulsy nie są bolesne. W rzeczywistości pacjenci opisują to uczucie jako niewielki dreszcz na skórze lub delikatne igiełki. Udowodniono, że częstotliwości wytwarzane przez IFC stymulują endorfiny, naturalne środki przeciwbólowe w organizmie. Może to pomóc stworzyć proces samoleczenia bez konieczności przyjmowania leków. Ta forma terapii jest również niezwykle przydatna w zmniejszaniu bólu, stanów zapalnych, leczenia obrzęków i skurczów. Na co dokładnie wpływa prąd interferencyjny:
- bezpiecznie zmniejsza lub eliminuje ból,
- wpływa na zauważalny spadek obrzęku i stanu zapalnego,
- poprawia ograniczone ruchy i koordynację,
- stymuluje naturalne hormony, które mogą pomóc ciału leczyć się szybciej.
- uważany przez wielu ekspertów za wysoce skuteczną formę leczenia przewlekłego bólu.
Jak pomaga terapia prądem interferencyjnym
Stymulacja prądem interferencyjnym jest bardzo przydatna w leczeniu zaburzeń krążenia, problemów mięśniowych, sztywności stawów, obrzęków i stanów zapalnych. Polecana jest osobom cierpiącym na problemy zdrowotne, takie jak skumulowane zaburzenia urazowe, bóle ciała, urazy stawów. W przypadku operacji ortopedycznej (przed lub po), terapia interferencyjna jest ważną opcją uzupełniającą leczenie.
Obecna forma terapii interferencyjnej jest stosowana od wielu lat, a liczne studia przypadków i raporty z badań udokumentowały jej wszechstronność w leczeniu różnych objawów, przyspieszeniu gojenia i przywróceniu normalnego ruchu. Jak się leczy za pomocą prądów interferencyjnych? Pacjenci, którzy zdecydowali się na leczenie tę metodę, mają mniej powikłań pooperacyjnych w porównaniu do osób, które polegają wyłącznie na lekach przeciwbólowych. Pomaga również w krążeniu krwi i przyspiesza proces gojenia poprzez stymulację endorfin.
Wpływ częstotliwości prądu interferencyjnego
Fizjoterapeuci uważają, że prądy interferencyjne niskiej częstotliwości mają następujący wpływ:
- 2 Hz – wokół tej częstotliwości stymulowane są metencefaliny – co powoduje krótkotrwałą ulgę w bólu.
- 10 Hz – ta częstotliwość ma korzystny wpływ na układ odpornościowy i powoduje, że pacjenci są zrelaksowani.
- 130 Hz – częstotliwość ta stymuluje produkcję endorfin i powoduje długotrwałą ulgę w bólu i znieczulenie miejscowe.
- 1-100 Hz – ta zmiana częstotliwości zwiększy szybkość walki ze stanem zapalnym.
- 45 – 90Hz – ta zmiana częstotliwości obniży aktywność współczulnego układu nerwowego, umożliwiając zwiększoną aktywność układu przywspółczulnego i zwiększając dopływ krwi.
Prąd interferencyjny – zastosowanie
Prąd interferencyjny jako terapia jest zatwierdzony do leczenia objawowego i leczenia przewlekłego (długotrwałego) bólu trudnego do usunięcia, pourazowego i pooperacyjnego. Wielu lekarzy stosuje terapię interferencyjną w celu nieinwazyjnego promowania gojenia i łagodzenia bólu. IFT w fizjoterapii stał się niezwykle popularny ze względu na łatwość użycia, brak skutków ubocznych i pozytywne informacje zwrotne od osób cierpiących na różne schorzenia. Metoda może być stosowana w leczeniu bólu związanego z:
- ból pleców, szyi i ramion,
- zapalenie kości i stawów,
- reumatoidalnego zapalenie stawów,
- osteoporozy,
- zapalenie stawów kręgosłupa i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- siniaków, obrzęków i zapaleń,
- bólu pooperacyjnego,
- zespołu cieśni nadgarstka,
- zapalenia powięzi podeszwy,
- łokcia tenisisty i innych kontuzji.