Najczęstszymi objawami pylicy płuc są kaszel i duszność. Ryzyko jest na ogół wyższe, gdy ludzie są wystawieni na działanie pyłów mineralnych w wysokich stężeniach i/lub przez długi okres czasu. Dotyczy to przede wszystkim przemysłu wydobywczego, branży budowlanej i nauczycieli. Niewłaściwe lub niespójne stosowanie środków ochrony indywidualnej, takich jak maski oddechowe (specjalnie dopasowane maski ochronne), jest kolejnym czynnikiem ryzyka, ponieważ zapobiega wdychaniu pyłów, które mogą powodować pylicę płuc. Pylica zwykle nie występuje w wyniku narażenia środowiskowego (poza miejscem pracy), ponieważ poziomy pyłu w środowisku są znacznie niższe. Jak uchronić się przed pylicą? Porad udziela dr Tomasz

Pylica – objawy, których nie można zignorować

Pacjenci z pylicą mogą nie mieć żadnych objawów, szczególnie we wczesnej fazie choroby. Symptomy mogą obejmować kaszel, z wytwarzaniem śluzu (plwociny) lub ucisk w klatce piersiowej. Ponadto wielu pacjentów skarży się na duszność. Pacjenci mogą najpierw zauważyć, że stają się bardziej zdyszani lub szybciej się męczą przez aktywność – taką jak chodzenie lub wchodzenie po schodach. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać duszność, nawet gdy pozostają w stanie spoczynku.

Jak informuje dr Tomasz, jeśli pylica obejmuje dużą część płuc lub powoduje dużo blizn, można zastopować przedostawanie się tlenu do krwi podczas oddychania. Powoduje to hipoksemię (niski poziom tlenu we krwi). Hipoksemia może występować podczas aktywności lub snu. Wielu pacjentów z hipoksemią nie wie, że ich poziom tlenu jest niski, ponieważ sama przypadłość nie zawsze powoduje objawy takie jak duszność. Tlen we krwi dostarczany jest do wszystkich narządów wewnętrznych, dlatego rozpoznanie hipoksemii jest ważne, aby zapobiec powikłaniom na narządach, takich jak serce i mózg. Jak uchronić się przed pylicą? Warto zwrócić uwagę na czynniki ryzyka.

Pylica – czynniki ryzyka

Pylica obejmuje azbestozę, krzemicę i pylicę płuc u robotników węglowych. Potocznie jest czasem nazywana „chorobą czarnego płuca” od zabarwienia pyłem węglowym. Dr Tomasz zwraca uwagę na jakie rodzaje pyłów trzeba uważać:

 • włókna azbestowe – są bardzo trwałe i odporne na ciepło, co prowadzi do ich zastosowania w izolacji i ognioodporności, a także w produkcji tekstyliów. Choroba zwykle nie rozwija się przez 10 lub 20 lat po pierwszej ekspozycji;
 • krzemionka krystaliczna – jest głównym składnikiem pyłu z piasku i skał. Czynniki ryzyka rozwoju krzemicy obejmują wyższy poziom ekspozycji na krzemionkę i dłuższy czas ekspozycji. Występują tutaj większe problemy oddechowe i pojawianie się mas w płucach;
 • pył węglowy – składa się z cząstek zawierających węgiel;
 • przewlekła choroba berylu (tzw. berylioza) – beryl jest bardzo mocnym i lekkim metalem stosowanym w przemyśle elektronicznym, lotniczym oraz jądrowym. 

Jak uchronić się przed pylicą? 

Przeciwdziałanie jest ważne, ponieważ choroby nie można wyleczyć ani odwrócić. Istnieją procedury zapobiegania chorobie wśród pracowników. Jak uchronić się przed pylicą? Do typowych środków zapobiegawczych należy zaliczyć:

 • noszenie maski,
 • mycie obszarów skóry mających kontakt z kurzem,
 • bezpieczne usuwanie kurzu z odzieży,
 • dokładne mycie twarzy i rąk przed jedzeniem, piciem lub przyjmowaniem jakichkolwiek leków,
 • unikanie czynnego i biernego palenia wyrobów tytoniowych,
 • powiadomienie lekarza i pracodawcy o wszelkich objawach pylicy płuc,
 • regularne prześwietlanie klatki piersiowej i weryfikowanie aktywności fizycznej (szczególnie wydolności). 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *