Implanty dentystyczne zmieniły oblicze stomatologii w ciągu ostatnich 25 lat. Co to są implanty dentystyczne? Jaka jest historia implantów dentystycznych? I w jaki sposób są wykorzystywane do zastąpienia brakujących zębów? W poniższym tekście znajdują się najważniejsze informacje na temat implantów dentystycznych. Zastanawiamy się m.in. jaka jest cena za implanty?

Implanty – zasada działania

Podobnie jak w przypadku większości procedur leczenia w stomatologii, implanty dentystyczne podlegają nieustannemu rozwojowi. Praktyka stomatologii implantologicznej wymaga wiedzy specjalistycznej w zakresie planowania, chirurgii i odbudowy zębów; chodzi zarówno o umiejętności i doświadczenie. W tekście znajdziesz informacje, które pomogą Ci uzyskać wiedzę potrzebną do dokonywania świadomych wyborów dotyczących implantów, które warto skonsultować ze specjalistami stomatologii. 

Implant dentystyczny jest tak naprawdę zamiennikiem korzenia zęba. Podobnie jak korzenie zębów, implanty dentystyczne są zabezpieczone w kości szczęki i nie są widoczne po chirurgicznym umieszczeniu. Służą do zabezpieczania koron (części zębów widocznych w jamie ustnej), mostu lub protezy na różne sposoby. Są wykonane z tytanu, który jest lekki, mocny i biokompatybilny, co oznacza, że ​​nie jest odrzucany przez organizm. Tytan i stopy tytanu są najczęściej stosowanymi metalami zarówno w implantach dentystycznych, jak i innych implantach kostnych, takich jak ortopedyczne wymiany stawów. Mają również najwyższy wskaźnik skuteczności (przyjęcie, bezpieczeństwo, łatwość montażu) spośród wszystkich implantowanych urządzeń chirurgicznych.

Implanty – wpływ na pacjenta

Specjalna właściwość łączenia tytanu z kością, zwana osseointegracją („osseo” – kość; „integracja” – fuzja lub łączenie się), jest biologiczną podstawą sukcesu implantu dentystycznego. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku utraty zębów traci się również kość, która podtrzymywała te zęby. Umieszczenie implantów stabilizuje kość, zapobiegając jej utracie. Wraz z wymianą utraconych zębów implanty dentystyczne pomagają zachować kształt i gęstość szczęki. Oznacza to, że wspierają także szkielet twarzy i pośrednio struktury tkanek miękkich – tkanki dziąseł, policzki i usta. Implanty dentystyczne pomagają jeść, żuć, uśmiechać się, rozmawiać i wyglądać całkowicie naturalnie. Ta funkcja poprawia samopoczucie społeczne, psychiczne i fizyczne. Teraz postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – jaka jest cena za implanty?

Implanty – cena i etapy

Jeśli zastanawiasz się, jaka jest cena za implanty, należy mieć na uwadze, że wstawianie implantu to proces kilkuetapowy. To zaawansowana procedura i nie można jej wykonać w czasie jednej wizyty u stomatologa. Na początku należy podejść do konsultacji w sprawie implantów. Podczas wizyty dentysta sprawdzi stan uzębienia, określi możliwości leczenia, a także określi jakie implanty będą odpowiednie. W części przypadków niezbędne będzie wykonanie tomografii komputerowej. Dokładne badanie jest podstawą na bazie, której powstaje plan działania. Dentysta stwierdzi czy warto wprowadzić zęby wkręcane, czy np. implanty porcelanowe lub kompozytowe. 

Na następnej wizycie dochodzi do wstawienia implantów. Wszczepienie zęba dokonuje się pod znieczuleniem. Wybór materiału do implementacji zależy od rodzaju leczenia, jakości uzębienia, czy też indywidualnych preferencji i możliwości finansowych pacjenta. Implant z koroną protetyczną to duży wydatek. Nawet przy zastosowaniu tańszych materiałów, leczenie wiąże się z wydatkiem minimum 2500 zł. W przypadku droższych materiałów cena rośnie ponad 3000 zł za sztukę. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *