Korona na zęba – inaczej korona dentystyczna – to „nasadka” w kształcie zęba, która jest umieszczana nad zębem – w celu jego zakrycia oraz przywrócenia jego kształtu i wielkości, wytrzymałości oraz poprawy jego wyglądu. Po umocowaniu korony całkowicie otacza całą widoczną część zęba, która leży na linii dziąseł i powyżej niej. Dla kogo przeznaczone jest to rozwiązanie? W jakich przypadkach sprawdzi się najlepiej?

Dlaczego potrzebna jest korona dentystyczna?

Korona dentystyczna pozwala uratować ząb, który został tak zniszczony przez próchnicę, że nie może utrzymać wypełnienia. Można również ochronić zęby dziecka o wysokim ryzyku próchnicy, zwłaszcza gdy dziecko ma trudności z utrzymaniem codziennej higieny jamy ustnej. Zastosowanie korony pozwala również konieczność stosowania znieczulenia ogólnego u dzieci w celu zapewnienia odpowiedniej opieki stomatologicznej. Korona na zęba może być potrzebna w następujących sytuacjach:

 • aby uchronić słaby ząb (na przykład przed próchnicą) przed złamaniem lub utrzymać razem części pękniętego zęba,
 • aby umożliwić korzystanie z zepsutego zęba lub zęba mocno zużytego,
 • do przykrycia i podparcia zęba z dużym wypełnieniem,
 • aby utrzymać most dentystyczny na miejscu,
 • do pokrycia zniekształconych lub mocno przebarwionych zębów,
 • do pokrycia implantu dentystycznego,
 • aby dokonać kosmetycznej modyfikacji.

Jakie rodzaje koron dentystycznych są dostępne na rynku?

Stałe korony mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, w całości z metalu (takiego jak złoto lub inny stop), stopionej porcelany z metalem, całe z żywicy lub całe z ceramiki. Korony ze stali nierdzewnej to prefabrykowane korony, które są stosowane na zębach stałych przede wszystkim jako środek tymczasowy. Zasadniczo korony ze stali nierdzewnej są stosowane do zębów dziecięcych, ponieważ nie wymagają wielokrotnych wizyt u dentysty, dlatego są bardziej opłacalne niż korony na zamówienie i profilaktyczna opieka dentystyczna potrzebna do ochrony zęba bez korony. Metale te to stopy o wysokiej zawartości złota lub platyny albo stopy metali nieszlachetnych (na przykład stopy kobaltowo-chromowe i niklowo-chromowe).

Korona na zęba stopiona z porcelaną może być dopasowana kolorystycznie do sąsiednich zębów. Korony dentystyczne z żywicy są tańsze niż inne typy koron. Z czasem jednak zużywają się i są bardziej podatne na pękanie niż korony stopione w porcelanie z metalem. Korony pełnoceramiczne lub porcelanowe zapewniają lepsze dopasowanie kolorów naturalnych niż jakikolwiek inny rodzaj koron i mogą być bardziej odpowiednie dla osób z alergią na metal. 

Jakie problemy mogą pojawić się w przypadku korony dentystycznej?

Dyskomfort lub wrażliwość. Twój nowo koronowany ząb może być wrażliwy natychmiast po zabiegu, ponieważ znieczulenie zaczyna schodzić. Jeśli koronowany ząb ma nadal nerw, może wystąpić wrażliwość na ciepło i zimno. Dentysta może zalecić mycie zębów pastą do wrażliwych zębów. Ból lub wrażliwość występująca podczas gryzienia zwykle oznacza, że ​​korona jest zbyt wysoko osadzona. W takim przypadku należy dokonać poprawek. Inne spotykane problemy, to:

 • rozdrobniona korona,
 • luźna korona,
 • spadająca korona,
 • reakcja alergiczna – może wystąpić reakcja alergiczna na metale lub porcelanę zastosowaną w koronach, ale jest to niezwykle rzadkie.

Na jak długo wystarczają korony dentystyczne?

Korona na zęba może być wykorzystywana średnio od pięciu do 15 lat. Żywotność korony zależy od ilości „zużycia”, na jakie narażona jest korona, od tego, jak dobrze przestrzegane są dobre praktyki higieny jamy ustnej oraz od osobistych nawyków związanych z ustami (należy unikać odruchów, jak zgrzytanie lub zaciskanie zębów, żucie lodu, obgryzanie paznokci i używanie zębów do otwierania opakowań). Chociaż koronowany ząb nie wymaga specjalnej opieki, warto pamiętać, że sam fakt, że ząb jest koronowany, nie oznacza, że ​​ząb jest chroniony przed próchnicą lub chorobami dziąseł. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *